Sandardy sieciowe

Standardy sieciowe | Wallidacja

Noś z dumą niebieską czapkę

By uhonorować Jeffrey'a Zeldmana, noszącego na okładce swojej znanej książki niebieską czapkę wełnianą, poniedziałek 26 listopada zostaje ogłoszony dniem z niebieską czapką. Możesz wziąć w nim udział i podzielić się ze wszystkimi korzyściami jakie dają standardy internetowe!

Osobom działającym w WASP często zdarza się słyszeć pytanie "A co ja mogę zrobić, żeby propagować stosowanie i wiedzę na temat standardów?" Członkowie WASP odwalają kawał dobrej roboty pisząc, rozmawiając i pracując ze sprzedawcami produktów wykorzystywanych do tworzenia i prezentowania naszej wspólnej pracy w Sieci. Jednak jako jednostki, nawet pracując jako grupa, możemy zrobić tylko tyle. W tym miejscu zaczyna się wasza rola. Każdy z was posiada własną strefę wpływów. Możecie pracować w biurze razem z kolegami albo przez internet z domowego biura, ale w pewien sposób wszyscy wchodzicie każdego dnia w kontakt z innymi użytkownikami Sieci. Takie osoby znajdują się w waszej strefie wpływów i wy nadajecie się najlepiej do ewangelizacji tych ludzi. To wy najlepiej wyjaśnicie im korzyści płynące ze stosowania standardów internetowcyh. .

Tak, to dość wymuszone porównanie, ale ewangelizacja i żarliwy zapał docierają do większej ilości osób niż wysiłki jednostki. Wystarczy pomyśleć o tym jak rozprzestrzeniają się religie, jak powstają wieloszczeblowe frimy i jak wielkie korporacje przekazują masom informacje o swoich produktach. Zastanówcie się nad tym jak wirusowo rozprzestrzeniają się rzeczy w Internecie. Nie dzieje się to dzięki kilku mówiącym dużo osobom, ale dzięki ludziom naprawdę czymś podekscytowanym, którzy opowiadają o tym wszystkim znajomym.

W poniedziałek 26 listopada macie szansę głośno wyrazić swoje poparcie dla standardów internetowych. Macie szansę na zdziwione spojrzenie od ludzi, którzy zapytają was "Co ci strzeliło do głowy żeby ubrać się w ten sposób?" W tym dniu macię okazję, by dumnie nosić na głowie niebieską wełnianą czapkę niezależnie od tego, co macie na sobie poza nią! Prawdopodobnie większość z czytających Buzz widziała, lub nawet czytała, znaną książkę Jeffrey'a Zeldmana "Designing the Web Standards". By uhonorować Jeffrey'a noszącego na okładce książki niebieską czapkę wełnianą pracownicy branży internetowej przywdzieją takie właśnie czapki na znak swojego poparcia.

Nie ma znaczenia czy pracujesz w domu czy w biurze albo w korporacji, w której można założyć niebieską czapkę. Istnieją niezliczone sposoby założenia niebieskiej czapki. Możesz wstawić na Flickr swoje zdjęcie w niebieskiej czapce albo zmienić swojego awatara w serwisach społecznościowych takich jak Twitter, Facebook, Dopplr, Pownce, Last.fm, iLike i innych, do których możesz należeć. Tak długo jak jest to tylko internetowa zabawa możesz kreatywnie wykorzystać program graficzny umieszczając na swojej głowie niebieską czapkę kogoś innego lub przemalować własną czapkę na niebiesko. Możliwości są nieograniczone.

Jeżeli masz konto w serwisie Facebook możesz tam dołączyć do grupy dnia z niebieską czapką. Członkowie Flickra mogą na stronie Flickr pool dodać zdjęcia siebie lub swoich przyjaciół w niebieskich czapkach.

Niezależnie od sytaucji w której się znajdziesz w poniedziałek 26 listopada noś niebieską czapkę z dumą i opowiedz wszystkim znajomym o korzyściach płynących z korzystania ze standardów internetowych!

 

Tytuł oryginału:
Wear the Blue Beanie with Pride
Autor:
Stephanie Sullivan
Data publikacji:
23 listopad 2007
Tłumaczenie wykonane przez:
Grupa robocza angielski team
Data tłumaczenia:
26 listopad 2007